Click here to view Singles / Doubles / Scotch Doubles/ Ladies / KO Cup / Plate

Singles Knock-out 2019/2020

Preliminary and First Rounds to be completed by 20 January 2020
Second Round to be completed by 24 February 2020
Third Round (Quarter Finals) to be completed by 30 March 2020
Semi-Finals to be completed by 27 April 2020
Finals to be completed by 11 May 2020

Preliminary and First Rounds / Second Round / Third Round / Semi-Finals / Finals

Rules ...
Players must have played in a league game
First drawn player is home player
Home player to ensure availability of venue
Home player is responsible for cost of table
Toss for first break, away player to call and decide to break odd frames or evens (throughout the match)
Please use the correct results sheets
Winner to send results sheet to Results Secretary by deadline (result sheets may be emailed/text through, but must be submitted)
Remember ... no result, no next round
Extensions to deadline dates will only be granted by the Committee in exceptional circumstances
(holiday/work commitments are not classed as exceptional circumstances)

Singles Knock-out - Third Round
(Quarter Finals)

to be completed by 30 March 2020

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
John Barnett (Hustlers)
v
Graham Bryan (Mr Pools)
Shaun Bardell (Skinners A)
v
Stuart Byford (Mr Pools)
Lee Atkins (Brantham LC B)
v
Andy Read (Wanderers)
Dan Gillings (Los Galacticos)
v
James Garrad (Brantham LC B)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/text/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at Brantham Leisure Centre on 29 January 2020

<top>

Singles Knock-out - Second Round

to be completed by 24 February 2020

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Lee Atkins
(Brantham LC B)
4 v 2
John Kanaris
(Hustlers)
John Barnett
(Hustlers)
4 v 2
Justin Bird
(Skinners A)
Luke Randall
(Los Galacticos)
1 v 4
Shaun Bardell
(Skinners A)
Lee Atkins
(Brantham LC B)
John Barnett
(Hustlers)
Shaun Bardell
(Skinners A)
Winners John Pagani
(Brantham LC B)
0 v 4
Dan Gillings
(Los Galacticos)
Mark Chapman
(Wanderers)
3 v 4
Andy Read
(Wanderers)
Stuart Byford
(Mr Pools)
4 v 0
Julian Adams
(Brantham LC A)
Dan Gillings
(Los Galacticos)
Andy Read
(Wanderers)
Stuart Byford
(Mr Pools)
Winners Graham Bryan
(Mr Pools)
4 v 1
Tony Guernari
(Mr Pools)
Matt Hawkins
(Mr Pools)
0 v 4
James Garrad
(Brantham LC B)
Graham Bryan
(Mr Pools)
James Garrad
(Brantham LC B)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/text/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at Brantham Leisure Centre on 29 January 2020

<top>

Singles Knock-out - First Round

to be completed by 20 January 2020

Best of seven frames

<top>

Winners First named player is the home player
Jason Shellum
(Mr Pools)
2 v 4
John Kanaris
(Hustlers)
Paul Shepherd
(Mr Pools)
0 v W
Justin Bird
(Skinners A)
Dave Jones
(Mr Pools)
3 v 4
Lee Atkins
(Brantham LC B)
John Kanaris
(Hustlers)
Justin Bird
(Skinners A)
Lee Atkins
(Brantham LC B)
Winners Paul Bowers
(Brantham LC B)
1 v 4
Andy Read
(Wanderers)
Mark Chapman
(Wanderers)
4 v 1
James O'Brien
(Los Galacticos)
Brian Carroll
(Wanderers)
1 v 4
Matt Hawkins
(Mr Pools)
Andy Read
(Wanderers)
Mark Chapman
(Wanderers)
Matt Hawkins
(Mr Pools)
Winners Dan Gillings
(Los Galacticos)
W v 0
Jamie O'Connor
(Brantham LC B)
Ian Chatten
(Mr Pools)
1 v 4
Stu Byford
(Mr Pools)
Julian Adams
(Brantham LC A)
4 v 3
Rob Bright
(Wanderers)
Dan Gillings
(Los Galacticos)
Stu Byford
(Mr Pools)
Julian Adams
(Brantham LC A)
Winners Graham Bryan
(Mr Pools)
4 v 0
Andrew Smith
(Hustlers)
John Barnett
(Hustlers)
4 v 2
Conrad Bronson
(Brantham LC B)
Luke Randall
(Los Galacticos)
4 v 0
Mick O'Brien
(Los Galacticos)
Graham Bryan
(Mr Pools)
John Barnett
(Hustlers)
Luke Randall
(Los Galacticos)
Winners John Pagani
(Brantham LC B)
4 v 2
Gary Bonner
(Hustlers)
Jeff Nicholson
(Brantham LC A)
3 v 4
Shaun Bardell
(Skinners A)
Shane Skinner
(Brantham LC A)
1 v 4
James Garrad
(Brantham LC B)
John Pagani
(Brantham LC B)
Shaun Bardell
(Skinners A)
James Garrad
(Brantham LC B)
Winners Lee Bartholomew
(Skinners A)
0 v 4
Tony Guernari
(Mr Pools)
Tony Guernari
(Mr Pools)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/text/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at Brantham Leisure Centre on 11 November 2019

<top>

Singles Knock-out - Preliminary Round

to be completed asap
(Preliminary and 1st Rounds by 20 January 2020)

Best of seven frames

<top>

Winners First named player is the home player
Match 1
John Kanaris
(Hustlers)
4 v 0
Ollie Evans
(Skinners A)
John Kanaris
(Hustlers)

All other players have a bye to the next round


Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/text/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

<top>

Draw took place at Brantham Leisure Centre on 11 November 2019


Comments etc. Email webmaster@mdpl.org.uk
Revision: 2.3 Date: 22.02.2020, Copyright ACES Limited 1998-2020